Župnici kroz povijest

Adam Bernatović, župnik

Rodio se 2. 12. 1949. u Štitaru. Zaređen je za svećenika u Đakovu 9. ožujka 1975. godine. Nakon ređenja 1. travnja 1975. preuzima službu kapelana u Bizovcu. Dekretom Biskupskog ordinarijata broj 1711/1999. od 30. 11. 1999. g. dijecezanski biskup đakovački i srijemski mons. Marin Srakić imenovao ga je novim župnikom župe sv. Petra i Pavla u Osijeku, gornji grad. Osim pastoralnog djelovanja nastavio je obnovu ratom oštećene konkatedrale, župnog doma, Pastoralnog centra, kapele sv. Roka i sv. Ane. Bio je član Sinode koja je započela 30. svibnja 1998. Godine 2004. imenovan je dekanom Osječkog zapadnog dekanata, a na molbu nadbiskupa Marina sveti Otac Benedikt XVI. dodijelio mu je 2009. godine monsinjorat.

Stjepan Bogdanić, župnik

Rodio se 26. lipnja 1931. u Viškovcima. Zaređen je za svećenika 29. lipnja 1954. u đakovačkoj katedrali. Umro je u Osijeku, 5. listopada 1999. godine.
Od 1. veljače 1968. župnikom je u Osijeku, Gornji grad, u župi sv. Petra i Pavla. U vrijeme Domovinskog rata (1991./92.) ustrajao je sa župljanima u gradu i obavljao župničke dužnosti, dok su upravo crkva i župni dom bili stalna meta neprijatelja. Čim su prestali napadi, obnavlja župni dom pogođen sa šest granata i vodi obnovu velikih šteta na crkvi sv. Petra i Pavla.

Josip Šeper, župnik

Rodio se 4. listopada 1889., u Unterwarthu (Gradišće, Austrija). Zaređen je za svećenika 2. srpnja 1914., u Đakovu. Umro je u Osijeku 16. ožujka 1960.
Župnikom osječke gornjogradske župe sv. Petra i Pavla bio je od 1942. do smrti. U vrijeme svog dugogodišnjeg djelovanja u Osijeku, osim stalne pastoralne, župničke i dekanske službe surađivao je povremeno u gradskom "Hrvatskom listu" i osječkim novinama "Christliche Volkszeitung". Nakon Drugog svjetskog rata, u vrlo teškim političkim i financijskim prilikama, obnavlja crkvu koje je bila znatno stradala od bombardiranja, topovskih hitaca i puškaranja.

 

Adam Žabarović, župnik

Rodio se 11. prosinca 1898., u Cerni. Zaređen je za svećenika 1. srpnja 1921., u Đakovu. Umro je 22. listopada 1967., u Osijeku. Pokopan je na osječkom groblju sv. Ane.
Do svog postavljenja u Osijeku službovao je u Semeljcima, Sibinju, Zemunu, Gorjanima, Petrovaradinu i Zemunu. Župnikom osječke gornjogradske župe sv. Petra i Pavla bio je od 1. kolovoza 1961. do 1967. kada je umro. Godine 1954. postaje arhiđakon donjeg Srijema, a 1961. godine apostol protonator.

Matija Pavić, župnik

Rođen je u Gorjanima, 3. lipnja 1880. Bogosloviju je studirao u Đakovu, a za svećenika je zaređen 16. srpnja 1903. Umro je u Osijeku 29. rujna 1941., u 62. godini. Pokopan je na osječkom groblju sv. Ane.
Prvo mu je mjesto bilo služba župnog vikara u Đakovu. Zatim je bio duhovnik Zemaljske bolnice u Osijeku, a od1913. u istom je svojstvu u Zemunu. Župnikom župe sv. Petra i Pavla imenovan je 27. veljače 1923. U njegovom vremenu nabavljena su 1924. nova, druga crkvena zvona, 1933. sagrađene su orgulje, a od 1937. počele su pripreme za slikanje crkve.

Adresa i radno vrijeme

Župni ured Sv. Petra i Pavla Apostola, Osijek
Pavla Pejačevića 1
31000 OSIJEK

T:(031) 310-020
F:(031) 310-022
M:zupa@svpetaripavao.hr
W:www.svpetaripavao.hr

Radnim danom: 8-12 sati i 15-18 sati
Subotom: samo 8-12 sati

Kroz srpanj i kolovoz: 16-18 sati; subotom: 11-12 sati

Statistika posjeta

Danas113
Jučer171
Ovaj mjesec3942
Ukupno4847340

Trenutno online

2
posjetitelja

Utorak, 21 Svibanj 2019