ČETVRTA NEDJELJA DOŠAŠĆA

Danas je četvrta nedjelja Došašća  Svete mise su: u 6,30 sati; kod sv. Roka u 7,30 sati; 8,30 sati; 10,00 sati; 11,30 sati i večernja u 18,30 sati.

Misli uz današnje evanđelje(Lk. 1. 39-45)

Marija se nakon navještenja uputila svojoj  rođakinji Elizabeti koja je pod srcem nosila Ivana Krstitelja. Preko BDM koja je pod svojim srcem nosila Isusa, Bog po svojoj milosti dolazi u susret svome narodu, kojeg ovdje predstavlja onaj koji će biti Isusov Preteča. Nastupa vrijeme ljubavi koja je u potpunosti nezaslužena i besplatna. Nadahnuta Duhom Svetim, Elizabeta naslućuje veličinu ovoga događaja, te pjeva onoj koja je prva otvorila svoje srce ovom Božjem daru. Marija joj odgovara svojim „Veliča duša moja Gospodina“.

 KALENDAR KROZ TJEDAN

ponedjeljak,   24. prosinca 2018. Badnjak – Adam i Eva – Prilika za sv. ispovijed samo prije podne. Popodne i navečer neće biti ispovijedi jer počinje božićno slavlje. Večernja sveta misa u 17,00 sati je božićna misa bdijenja – dječja polnoćka. Nakon evanđelja bit će prigodni dječji program.

Svetu misu POLNOĆKU u 24,00 sata predvodi mons. dr.Marin Srakić, nadbiskup u miru. Lijepo molimo da pucnjava i buka ne budu način manifestiranja božićne radosti. Neka ovo bude mirna, sveta božićna noć.

 utorak,           25. prosinca 2018. BOŽIĆ – SVETKOVINA ISUSOVA ROĐENJA

Svete mise: 8,30 sati, svečana biskupska misa u 10,00 sati kojoj predsjeda nadbiskup u miru Marin, studentska u 11,30 sati i večernja u 18,30 sati.     

 srijeda,           26. prosinca 2018. Sv. Stjepan prvomučenik, blagdan. Svete mise su kao nedjeljom: u 6,30; kod sv. Roka u 7,30 sati; 8,30; 10,00; 11,30 i večernja u 18,30 sati. Blagoslovi: A.Stepinca(parnom stranom),Neumanova,Gajev trg i Vukovarska – isusovci od 9,00 sati.

 četvrtak,         27. prosinca 2018. Sv. Ivan ap. i ev. Blagoslovi danas: Trg Slobode i Vijenac J.Gotovca(1) od broja 1.;Šamačka, Šet. F. Šepera, Europske avenije, Vij. P. Kolarića, Trg L. Mirskog, Prolaz M. Hrvatske, Vrt J. Truhelke(1);Trg A. Starčevića, Ribarska, Kapucinska, Šetalište P. Preradovića(1);L. Jagera, Školaska, I. Adamića, V. Hengla, S. Radića(1).

 petak,                         28. prosinca 2018. Nevina dječica. Blagoslovi danas: Hrvatske Republike, Sunčana – dvojica svećenika i to: Hrv. Rep. parnom stranom od kraja, tj. br.26 naniže, pa Sunčana(1); Hrv. Rep. neparnom stranom od kraja, tj. br.41 naniže(1); P. Pejačevića i Sv. Roka – dvojica svećenika i to: Pejačevića parnom, Sv. Roka neparnom(1);P. Pejačevića neparnom, Sv. Roka parnom(1)

 subota,                       29. prosinca 2018. Blagoslovi danas: Županijska(1); Vijenac G Zobundžije(1); Vij. Lj. Babića(1); Zadarska, A. Waldingera(1); Vij. A. Cesarca(1).

nedjelja,         30. prosinca 2018. BLAGDAN SVETE OBITELJI – Dan Iseljenika Raspored svetih misa: 6,30 sati; 7,30 kod Sv. Roka; 8,30 sati, župna u 10,00         sati; 11,30 i večernja u 18,30 sati.

 1. BOŽIĆNA ČESTITKA

Svaka sveta noć, svaki novi Božić, uvijek je nov Božji izazov, izazov svakomu novom vremenu i svakom pojedinom čovjeku. Božji je izazov svima nama, ovdje i sada, u ovoj božićnoj noći: da postanemo dobre volje, ljudi dobrohotni, ljudi mira, umjetnici mira, mirotvorci, te da zavrijedimo zvati se i biti sinovi Božji. Zašto?

 

Rodio nam se Spasitelj, Krist, Gospodin. Mi od sad imamo Spasitelja; mi smo spašeni i nemojmo zaboraviti: Božić je trajna datost ljudske povijesti i naših pojedinačnih života. Isus se rodio da nikad ne nestane iz naših srdaca i Crkva je pozvana da ostvaruje Božić u vremenu, kroz čitavu ljudsku povijest.

 

 1. ZAHVALA

Zahvaljujemo svim uglednim ustanovama našega grada, svim školama, tvrtkama, poduzećima, pojedincima i dobročiniteljima na poslanim čestitkama za Božić i Novu Godinu! Ovom prilikom i na ovaj način svima zajedno zahvaljujemo na sjećanju i najboljim željama uz ove blagdane. Svima Hvala!

 

Hvala onima koji su uložili puno truda da Božića bude proslavljen što svečanije i dostojanstvenije: Svim onim suradnicima, našoj sakristanki gospođi Marici i gospođi Sanji Šarić i ostalima koji su radili na uređenju i kićenju crkve, postavljanju betlehemske štalice i borova. Onima koji su novčano doprinijeli da cvijeća bude što više. Vjeroučiteljima i djeci na Božićnim akademijama i priredbama, posebno onima sa dječje polnoćke. Svim zborovima s njihovim voditeljima koji su pjesmom uzveličali misna slavlja. Odbornicima, ministrantima, čitačima… svim vjernicima na dostojanstvenom sudjelovanju bez pucnjave i bilo kakvog ometanja.

Posebno se zahvaljujemo gospođi Mariji Papratović iz Strssmayerove ulice broj 231 koja je i ove godine napravila božićne ukrase koji su stavljeni na borove ispred svetišta i betlehemske štalice.Gospodin Matej Majetić i Očna optika i optometrija, Europske avenije 20. darovao nam je 200 paketića za djecu, hvala.

 

 1. MISIJSKA SKUPINA ZA CARITAS

Misijska skupina naše župe i ove je godine izradila čestitke i razne druge predmete koje su prodavati prošle nedjelje a sav prikupljeni novac, (oko deset tisuća kuna),  išao je za potrebe Caritasa. Hvala Misijskoj skupini. Zahvaljujući njima obradovali smo 100 obitelji naše župe božićnim paketom.

 

 1. DO BOŽIĆA BIT ĆU VELIK – RASTEM UZ ISUSA

Uz Isusa ćemo rasti: Prvi tjedan došašća: MOLITVOM! 1. za sebe. 2. za tatu. 3. za mamu. 4. brata i sestru. 5. za učitelje. 6. za svećenike. Drugi tjedan došašća: OPRAŠTANJEM! 1. uvredu. 2. tužakanje. 3. tuču. 4. nepravdu. 5. ne pomaganje. 6. izdaju. Treći tjedan došašća: DIJELJENJEM! 1. život. 2. dom. 3. učionicu. 4. hranu. 5. igru. 6. prijateljstvo. Četvrti tjedan došašća: POMAGANJEM! 1. potrebitima.                          

 

6.         BOŽIĆNA ISPOVIJED U KONKATEDRALI

            U konkatedrali se može ispovijedati uz misu zornicu, prije i poslije mise zornice, uz         večernju misu i nedjeljom uz sve mise. Od 20. prosinca mogućnost za ispovijed od           9,00 do 11,00 sati prije podne i od 15,30 do 19,00 sve do Badnjaka kada prije podne   završava božićna ispovijed.

 

 1. SVETA KRIZMA I PRVA PRIČEST U ŽUPI

            Sveta krizma u župi bit će na drugu vazmenu nedjelju, na Mladi Uskrs, 28. travnja      2019. godine u 9,00 sati, a Prva Pričest na treću vazmenu nedjelju, 5. svibnja 2019.   godine u 9,00 sati.

 

 

 1. BOŽIĆNI KONCERT KOD KAPUCINA

Pjevačko društvo Svetoga Josipa Osijek tradicionalno priprema i održava Božićni koncert u kapucinskoj crkvi, 26. prosinca 2018. u 19,45 sati. Preporučamo.

 

 1. DOGAĐANJA U VIKARIJATU

Pozivam Vas na događanja u prosincu koja organizira Institut za novu evangelizaciju “Sveti Ivan Pavao II.” i molim da o istima obavijestite svoje vjeroučitelje, župljane, redovnike i župnike svojeg dekanata. Informacije o događanjima koja organizira Institut možete pronaći na web stranici djos.hr

U četvrtak, 29. studenoga u 19:30 sati u pastoralnim prostorima pri Vikarijatu Osijek, Institut je organizirao predstavljanje Sabranih djela bl. Ivana Merza. Predstavljač je p. Božidar Nađ.

 

 1. TEČAJ PRIPRAVE ZA BRAK

Novi ciklus Tečaja priprave za brak započinje 28. siječnja 2019. u dvorani župe sv.

Petra i Pavla ap. (iza konkatedrale). Predavanja počinju u 19,00 sati.       

 

 1. KONCERT U KONKATEDRALI

Približava se božićno vrijeme, a s njime i sjećanje na 7.1., uspješan nastup Tamburaškog orkestra općine Semeljci u konkatedrali, lijepo prihvaćen od strane župljana, stoga vas ovom prilikom želim obavijestiti da smo i u predstojeće Božićne blagdane na raspolaganju i da bismo rado opet bili vaši gosti, naravno, ukoliko Vi izrazite interes i dobru volju za daljnju suradnju! Nadam se da se javljam na vrijeme i ne želim biti bilo kakav teret, te vjerujem da sve može proteći spontano i opušteno, kao što je to bilo i u prethodnom našem gostovanju, napisao je voditelj Tamburaškog orkestra prof. Vlado Čatić.

            Koncert smo prihvatili te će se održati 6. siječnja 2019. iza večernje mise u 18,30 sati.

 

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA PRVOPRIČESNIKE

Župna kateheza za prvopričesnike održava se petkom. Radi Božićnog vremena i blagoslova kuća prekida se župna kateheza i nastavlja se iza 15. siječnja 2019. godine.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA OSTALE RAZREDE SRIJEDOM

Župna kateheza za učenike prvog, drugog, četvrtog, petog, šestog i sedmog razreda održava se svakog drugog tjedna i to srijedom a nastavlja se sredinom prvog mjeseca 2019. godine.

U DOŠAŠĆU, pozivamo djecu na jutarnje mise ZORNICE, te na BOŽIĆNU ISPOVIJED.

 

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – OSMI RAZREDI

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje održavat će se svakog mjeseca u 19,30 sati i to po školama. Susreti osmih razreda održat će se iza nove godine.

- srijeda,  6.II. 2019. OŠ F. Krežme i A. Mihanovića

- četvrtak,7.II. 2019. OŠ Sv. Ane i OŠ I. Filipović

- petak,     8.II. 2019. OŠ Vl. Becića

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – PRVI SREDNJE

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje prvog razreda srednje škole održavat će se u drugom tjednu tekućeg mjeseca u 19,30 sati i to po njihovim školama kao i prošle godine, to znači, da oni koji su pohađali osmi razrede u OŠ sv. Ane dolaze zajedno, bez obzira u koju srednju školu idu. To vrijedi i za sve ostale. Susreti će se održati po slijedećem rasporedu:

            - srijeda,   13. II. 2019. bivši polaznici OŠ Fr. Krežme i A. Mihanovića.

            - četvrtak, 14. II. 2019.  bivši polaznici OŠ sv. Ane i I. Filipovića.

            - petak,     15. II. 2019. bivši polaznici OŠ Vl. Beci

 

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – DRUGI SREDNJE

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje drugog razreda srednje škole održavat će se dvaput mjesečno u 19,30 sati i to po njihovim školama kao i prošle godine, to znači, da oni koji su pohađali osmi razrede u OŠ sv. Ane dolaze zajedno, bez obzira u koju srednju školu idu. To vrijedi i za sve ostale. Susret će se održati po slijedećem rasporedu:

            - srijeda,   23.I. 2019. bivši polaznici OŠ Fr. Krežme i A. Mihanovića.

            - četvrtak, 24.I. 2019.  bivši polaznici OŠ sv. Ane i I. Filipovića.

            - petak,     25.I. 2019. bivši polaznici OŠ Vl. Becića.

 

 1. SVEĆENIK U BOLNICI

Svećenik zadužen za bolnicu je pater Stanislav Wojtko koji obilazi pojedine odjele u bolnici, tako da se bolesnici koji to žele mogu ispovijedati. Ako se bolesnik želi ispovjediti može i telefonom pozvati svećenika. Telefon patra Stanislava je: 091 4600434.

 

 1. PAZITELJI KONKATEDRALE

Pozivam sve osobe koje su se prijavile da budu pazitelji konkatedrale, držite  se rasporeda. Crkva je otvorena od 8 do 19 sati, osim ponedjeljkom, radi čišćenja zatvorena je od 8 do 12 sati. Upućujemo poziv svim starijim osobama da postanu pazitelji konkatedrale prijavom u župni ured.

 

 1. DONESITE OBITELJSKI KARTON

Ako još niste predali vaš OBITELJSKI KARTON učinite to što prije. Želja nam je da što više obiteljskih podataka unesemo u vaš karton. Ako ga nemate, obiteljski karton možete dobiti u župnom uredu. Hvala vam.

 

 1. ZAHVALA

Hvala svima koji su pridonijeli svojim prilogom za potrebe župe i župne crkve. Potičem župljane koji to do sada nisu učinili. Molimo sve obitelji koje žive u župi, a nisu prijavljene,da to učine.  

 

 1. TISAK

            Glas Koncila, Župne obavijesti, Moj molitvenik.

Kalendare za 2018. godinu možete kupiti u župnom uredu i u kiosku konkatedrale.  Kalendar od jednog lista jedna kuna i od dvanaest listova deset kuna. Nemojte uzimati kalendare od preprodavača, pogotovo ako kažu da novac ide za crkvu ili da ih bilo koja župa šalje. Pitajte koja ih župa šalje, nazovite ju pa ćete vidjeti da to nije istina. Svaka župa prodaje kalendare u župnom uredu ili svojoj crkvi.

 

 

 1. KRŠTENI – VJENČANI – UMRLI

 

Kršteni: 23.XII.2018. Klara Matan, kći Josipa Matana i Doris r. Zubaj. 

           

Crkveno ukopani: 17.XII.2018. Marija Vondrak r. Lendvaj (1952.).   

 

 SVETE MISE  od 23. do 30.XII. 2018. godine

 

nedjelja,                     23. prosinca 2018. ČETVRTA DOŠAŠĆA

                                   + Stjepan i Jelica Pavošević - 6,30 sati

                                   + Stipe i Matija Ćorić -7,30 sati kod sv. Roka

                                   + Josip Galić i pok. iz ob. Mesić - 8,30 sati

                                   PRO POPULO - ZA ŽUPLJANE - 10,00 sati

                                   + iz ob. Hrkač, Lasić i Prce -11,30 sati

                                   + Vida Žagar i pok. iz ob. Žagar i Rugole - 18,30 sati

 

ponedjeljak,              24. prosinca 2018. Badnjak, Adam i Eva

                                   + Štefica Bulić – 7,00 sati

                                   + Ivan Barišić – 17,00 sati

Polnoćka u 24.00 sati

 

utorak,                       25. prosinca 2018. BOŽIĆ

                                   + Marija Kukučka i Tomo Pejnović - 8,30 sati

                                   PRO POPULO - ZA ŽUPLJANE - 10,00 sati

                                    + Ljubica, Milan i Zorislav Reisz -11,30 sati

                                   + Stjepan Prodanović i pok. iz ob. Vujnović - 18,30 sati

 

srijeda,                       26. prosinca 2018. Sv. Stjepan prvomučenik

                  + Marta, Mirko i Marko Vidaković - 6,30 sati

                  + iz ob. Tonković i Šimić -7,30 sati Rokova crkva

                  + Stjepan i Anica Piškorjanac i pok. iz ob. Skokić – 8,30 sati

                  PRO POPULO - ZA ŽUPLJANE - 10,00 sati

                                    +Stjepan i Dragica Marušić - 11,30 sati

                                   + Stjepan Stipanović – 18,30 sati

 

četvrtak,                     27. prosinca 2018. Sv. Ivan ap. i ev.

                                   + Stjepan i Marija Potila – 7,00 sati

                                   + Ana i Mirko Cindrić – 18,30 sati

                                   + Marta i Zoran Grgić - 18,30 sati

 

petak,                         28. prosinca 2018. Nevina dječica

                                   + Domagoj Sotinac i pok. iz ob. Kiralj – 7,00 sati

                                   + Cvjetko Strahinić, prva misa - 18,30 sati

                                   + Zvonko Radošević - 18,00 sati

                                  

subota,                       29. prosinca 2018.

                                   + Reza Pavišić i pok. iz ob. Pavišić i Filjević - 7,00 sati

                                   + Ivan i Iva Završki - 7,00 sati

                                  

nedjelja,                     30. prosinca 2018. BLAGDAN SVETE OBITELJI – Dan Iseljenika

                                   + Milka i Mato Zorić - 6,30 sati

                                   + iz ob. Mikulandra i Barjaktarević -7,30 sati kod sv. Roka

                                   + Ivan Tkalčić i pok. iz ob. Karas - 8,30 sati

                                   PRO POPULO - ZA ŽUPLJANE - 10,00 sati

                                    + iz ob. Mikulandra i Parčetić -11,30 sati

                                   + iz ob. Seidl i Šumanović - 18,30 sati

 

Zlatko Hnatešin, župni vikar                                                            Robert Almaši, župni vikar                                                             

mons. Adam Bernatović, župnik

 

 

BOŽIĆNI BLAGOSLOV OBITELJI I STANOVA – 2018/2019.

Blagoslov obitelji i stanova je prilika da zazovemo Božji blagoslov na svoju obitelj i dom. Ako je ikako moguće budimo kod kuće. Na našem stolu neka bude križ i upaljena svijeća. Blagoslov počinje u 9,00 sati pa sve dok ne završimo određenu ulicu za taj dan. Ministranti će dan uoči blagoslova vaše ulice upitati svakoga, da li želi blagoslov ili ne. Ako niste kod kuće pitajte za dan blagoslova. Budimo strpljivi i obazrivi. Evo rasporeda blagoslova:

Srijeda, 26. prosinca 2018. - A. Stepinca (parnom stranom), Neumanova, Gajev trg, Vukovarska – isusovci od 9,00 sati više osoba.

Četvrtak, 27. prosinca 2018.Trg Slobode i Vijenac J.Gotovca(1) od broja 1.;Šamačka, Šet. F. Šepera, Europske avenije, Vij. P. Kolarića, Trg L. Mirskog, Prolaz M. Hrvatske, Vrt J. Truhelke(1);Trg A. Starčevića, Ribarska, Kapucinska, Šetalište P. Preradovića(1);L. Jagera, Školaska, I. Adamića,V. Hengla, S. Radića(1).

Petak, 28. prosinca 2018.Hrvatske Republike, Sunčana – dvojica svećenika i to:

Hrv. Rep. parnom stranom od kraja, tj. br.26 naniže, pa Sunčana(1); Hrv. Rep. neparnom stranom od kraja, tj. br.41 naniže(1); P. Pejačevića i Sv. Roka – dvojica svećenika i to:

 1. Pejačevića parnom, Sv. Roka neparnom(1);P. Pejačevića neparnom, Sv. Roka parnom(1)

Subota, 29. prosinca 2018. Županijska(1); Vijenac G Zobundžije(1); Vij. Lj. Babića(1);

Zadarska, A. Waldingera(1); Vij. A. Cesarca(1).

Ponedjeljak, 31.XII.2018. Vij. V. Nazora, Nas. A. G. Matoša, H. Hotzendorfa(3):  Vij. Vl. Nazora od br. 1a do br. 7.(1); Vij. Vl. Nazora od br. 8 do br. 17. (1); Vij. Vl. Nazora od br. 18 do br. 21, Nas. A.G. Matoša, H. Hotzendorfa(1); Dubrovačka – dvojica svećenika, i to parnom stranom od početka(1); neparnom stranom od početka(1).

Srijeda, 2. siječnja 2019. I. Gundulića – trojica svećenika, i to: neparnom stranom od početka, tj. br. 3a.(1); parnom stranom od početka, tj. br. 2.(1); parnom stranom od br. 86 do kraja(1). Strossmayerova – trojica svećenika, i to: pranom stranom od br.2.(1);  parnom stranom od br.84 do kraja te neparnom stranom od kraja do br.93.(1);

neparnom stranom od br. 1 do br. 93.(1).

Četvrtak, 3. siječnja 2019. Ilirska – kreće parnom stranom a vraća se neparnom;

 1. Hebranga – jedan svećenik, kreće parnom stranom a vraća se neparnom; Vij. J. Kozarca - jedan svećenik kreće od broja 1; I. Kršnjavoga – jedan svećenik, i to: parnom stranom od početka, pa neparnom; A. Paradžika, Strma, Pampas, Slaz, Podravska(1);Vij. S. Vraza(1).

Petak, 4. siječnja 2019. Ružina – dvojica svećenika, i to: parnom stranom od početka(1);

nepranom stranom od početka(1); A. Reisnera – dvojica svećenika, i to parnom stranom od kraja tj. br. 142 naniže(1); neparnom stranom od kraja tj. br.179 naniže(1);Svete Ane – dvojica svećenika, i to parnom stranom od početka(1);neparnom stranom od početka(1).

Subota, 5. siječnja 2019. Gornjodravska obala – trojica svećenika, i to:od br. 79 do br. 87;

od br. 88 do br.93;  od br. 94 do br. 100.  Našičko Naselje, S. S. Kranjčevića, Podvinje, Podgoračka(1);A. Kanižlića (neparnom stranom), Poljski put, Lička, T. Ujevića, Krajna, Našička(1);Prolaz J. Leovića. Sv. Leopolda Mandića(1).

Ponedjeljak, 7. siječnja 2019. Vinkovačka, Đakovština, Zrinjevac, A. K. Miošića, Trg L. Ružičke i B. Kašića, G. Čevapovića i J. Andrića(1);F. Blažića, Splavarska, Solarski trg(1).

 

Naknadni blagoslovi – od 8. siječnja s početkom od 9 sati